Відродити малі ріки

Переглядiв: 3404 0 19.03.2010 в 02:12:48 Район

234 малі річки течуть по території Донецької області. Їхня спільна довжина складає понад 5,5 тис. км. Це Кальміус, Кальчик, Кривий і Казенний Торці, Бахмут, Кринка, Булавін, Садки, Бик та інші. Всім їм, як і головній артерії Донбасу – Сіверському Донцю, потрібно здоров’я, щоб здоровими були і люди.

   Про здоров'я водного басейну піклується держава. Постановою Верховної Ради України від 6.06.1995 року прийнято Водний кодекс України. Цей документ має пріоритетне значення для водогосподарських організацій України, а багато з його положень є обов'язковими для виконання підприємствами і організаціями, незалежно від їхнього відомчого призначення, видів господарювання і форм власності.

В нашій області ще в 1991 році було створено виробничо-експлуатаційне водогосподарське управління, яке входить до складу Сіверсько-Донецького басейнового водогосподарського об'єднання (БВО). Зона діяльності Сіверсько-Донецького БВО - басейни Сіверського Донця, річок Приазов'я, Самари на території Харківської, Донецької і Луганської областей, а Донецького управління - на території Донецької області. Основні завдання БВО та його підрозділів - державне управління водними ресурсами, забезпечення народного господарства і населення водою, експлуатація річок і водосховищ, виконання заходів щодо відновлення і підтримання водності і чистоти річок, контроль за дотриманням вимог Водного Кодексу України на всіх водних об'єктах, розробка і встановлення режимів роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів, затвердження правил їх експлуатації та ін.

   За рахунок чого забезпечується водопостачання господарства області і, зокрема, м.Добропілля і району? Використовується вода з ріки Сіверський Донець, яка передається через канал Сіверський Донець - Донбас в промислові центри Донбасу, в тому числі і в Добропілля, а і також за рахунок річок (в і нашому регіоні це Бик, Грузька, Казенний Торець, Водяна, Гришинка), а також підземних вод через водозабори Золотий Колодязь, Ларине, Ганнівка. Жителям м. Добропілля добре відомо, що річки в місті і районі дуже забруднені, замулені, заросли очеретом, а деякі втратили народногосподарське значення.

   Інтенсивний розвиток вугільної, металургійної, хімічної та інших водоємних галузей промисловості сприяв збільшенню витрат води на виробничі потреби і збільшенню скидань забруднених стічних вод водойми. Такої щільності підприємств та їхнього навантаження на річки не знала жодна область в Україні і навіть в колишньому Радянському Союзі. Звідси і стан наших рік, і якість води, і, звичайно, здоров'я людей.

Майже всі річки втратили здатність самоочищатися. Тому без «хірургічного втручання» людини в окремі ріки не обійтись. Їх необхідно розчищати, виконувати комплекс заходів з відновлення і підтримання водності і чистоти річок. Таку роботу проводили і раніше, але в рік не було господаря, вони нікому не передавались на баланс.

   Так ось без розчищення і виконання комплексу природоохоронних робіт на ріках із наступною передачею їх на баланс водогосподарських організацій для технічної експлуатації не обійтись. В цьому - врятування і відродження річок.

Що зроблено в цьому напрямку? В 1992-94 рр. майже в усіх містах і районах області, в тому числі Добропільськими рай і міськвиконкомами, були прийняті рішення з відновлення і підтримання водності і чистоти рік. На жаль, вони в більшості залишились невиконаними.

Вперше в Україні в нашій області щорічно, починаючи з 1991 року, виділяються кошти з обласного бюджету для цих цілей. Наша область є першою і в розробці цільової довгострокової програми з екологічного оздоровлення милих рік. Така програма розроблена Держуправлінням екологічної безпеки спільно з управлінням облводгоспу та іншими спеціалізованими організаціями відповідно до розпорядження глави обласної держадміністрації від 5.07.1993 р. № 399.

   Відповідно до цієї програми ми підготували пропозиції щодо фінансування робіт в 1996 році на загальну суму 110 млрд. крб. Закладено і кошти на розчистку 7 км ріки Бик у селі Кам'янка Добропільського району. Скільки буде виділено, покаже час. Роботи з екологічного оздоровлення рік міцно пов'язані з виконанням програми протипаводкових робіт до 2000 року.

Із 1988 року за рахунок коштів обласного бюджету ведуться роботи з розчищення, відновлення і підтримки водності ріки Грузький Єланчик в Новоазовському районі, де розчищено вже 17 км із 31. В басейні ріки створено службу експлуатації. Цю ділянку ріки взято на баланс.

Розчищено 7,6 км ріки Грузької в м. Моспине, виконано проект ще на 1,5 км за рахунок коштів республіканського бюджету.

Ведуться роботи в Костянтинівському районі на річці Бичок - 9 км., в Старобешівському районі на р. Берестовій - 5 км - за рахунок республіканського бюджету. Виконані проекти розчистки р. Казенний Торець (9 км) в місті Дружківка за рахунок позабюджетних коштів міста, р. Сухий Торець в Слов'янському районі (41 км), р. Грузький Єланчик (11 км) в Тельманівському районі, р. Бик в Добропільському районі (6,5 км) в с. Кам'янка на межі з Дніпропетровською обл. Цей об'єкт також підлягає фінансуванню в 1996 р.

   В Добропільському районі проводились також такі роботи:

- в КСП ім. Урицького (с. Першотравневе) розчищено ставок для відпочинку жителів села і м. Білозерське;

- в с. Добропіллі розчищено ділянку ріки Водяна (2,8 км);

- розчищено ставок в сел. Водянське для відпочинку жителів селища;

- ведеться розчищення ставка в с. Нововодяне (КСП їм. Урицького).

   Ці роботи виконані за рахунок коштів підприємств, місцевого бюджету, і позабюджетних.

   Однак, через відсутність коштів у в-о «Добропіллявугілля» в 1995 р. призупинені проектно-розвідувальні роботи щодо розчищення р. Бик.

Ми готуємо пропозиції Добропільському міськвиконкому про виділення коштів на закінчення проекту очищенню ріки Бик.

Слід також відзначити, що в Добропільському районі проведено велику роботу з виведення сільськогосподарських земель із активного обороту в межах прибережних смуг малих річок і водоймищ.

   Де ж брати кошти при нинішньому стані економіки? Їх необхідно знаходити вже сьогодні. Перш за все - від плати за використання води в усіх галузях народного господарства. Згідно із ст. 46 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища» всі кошти, одержані від плати за користування природними, в тому числі водними ресурсами, повинні направлятися на відновлення і підтримання природних ресурсів. Однак часто вони в містах і районах використовуються не за призначенням.

   Слід використовувати також платежі за всі види від господарської діяльності в районі, пайові кошти підприємств – основний забрудників рік, штрафи за нанесену водоймі шкоду, платежі за наднормативне використовування води, за аварійне скидання стічних вод у водні об’єкти та ін.. З надходженням платежів пов'язане також встановлення сучасних гри ладів обліку води і стічних вод. Така робота вже проводиться в області.

Оздоровлення річок і водоймищ пов'язане з виявленням і усуненням причин забруднення. Це - виведення із сівозміни КСП прибережних смуг, висівання багаторічних трав, чагарників, захисних лісонасаджень В рік, як і в автомобільних доріг і залізниці, повинна бути непорушна межа на обох берегах. Її ширина визначається Водним кодексом України. Вже сьогодні в містах і районах необхідно серйозно зайнятися цією роботою. В цьому напрямку і діють працівники нашого управління, що дуже важливо, вони мають права державних інспекторів.

   Ми готові надати будь-яку допомогу міськрайвиконкомам. Працюємо в контакті з Державним управлінням екологічної безпеки по Донецькій області, з Держінспекціями на місцях, облводгоспом, інститутом «Гіпроводгосп» та іншими організаціями.

  Наша діяльність знаходить розуміння і фінансову підтримку в облдержадміністрації, в басейновому об'єднанні і Держводгоспі України.

   Закликаємо населенн я, громадські організації, школярів, любителів природи надавати допомогу у відродженні колишньої моці і краси наших рік і всього Донецького краю.


А. Климов., начальник управління з використання рік в Донецькій області.

Материал подготовил Сергей Багно


ComForm">
avatar
Наверх