Історія міста

Переглядiв: 3795 0 19.03.2010 в 02:16:25 Добропілля

Першим поселенням на території нашого міста був хутір Парасковіївка, який виник ще в першій половині 19 століття і офіційно визначений населеним пунктом Російської імперії в 1859р.

В той час на лівому березі річки Бик було всього 4 двори з 44 жителями і 28 десяти¬нами землі. Серед перших поселенців були П.І. Болотов. А.П Болотов, С.Г. Видющенко, чиї нащадки і нині мешкають у нашому місті.
   Парасковіївка росла дуже повільно. Навіть через 50 років - у 1909р. - мала всього 8 дворів, 73 жителі і ті ж 28 десятин землі.
В 1910-12 роках поряд з Парасковіївкою на лівому березі р. Бик був заснований руд¬ник Єрастівський і його селище Єрастівська (десята) колона, а на правому березі - рудник Святогорівський з однойменною одинадцятою колоною.
   В 1915р. завершено будівництво залізничної колії і станції Добропілля. Тоді ж виник¬ло селище Пристанційне (нині - селище Залізничне). Після Жовтневої революції Па¬расковіївка (нині - вулиця Леніна - найстаріший мікрорайон міста) стала селищем. В 1922р. вона мала вже 47 дворів, 270 жителів і 630 десятин землі. Більшість її жителів займались землеробством і тільки після завершення польових робіт йшли працювати на рудники.
   У 1922р. добропільські рудники об'єднані в один - під назвою рудник Червоноармій¬ський, В той час тут працювали вже 490 робітників і 57 службовців. В 1925р. на руднику були введені шурфи №17 і 18. З цього часу він одержав нову назву - шахта №17-16 ім. РСЧА, а його селище так і залишилось з назвою селище Рудник Червоноармійський (до 1953р.).
Після перебудови шахти №17-18 ім. РСЧА, в 1926-30 роках виникли нові її селища - Соцмістечко (з школою, магазинами, гуртожитками), Новомар'ївка та інші.
   В 1931-41 роках йшло будівництво нової шахти №1-2 «Гігант» ім. М.Горького. Шахта введена в дію 1 квітня 1941 р. Поряд з нею виникло її селище з Тимчасовою колоною і Техколоною - своєрідними вулицями-селищами.
   Рішенням уряду УРСР у 193 році селища шахти №17-18 ім. РСЧА (Єрастівська і Святогорівська колони, Соцмістечко, Червоноармійський шлях, Лобанщина й інші) були офіційно об'єднані в селище міського типу - Рудник Червоноармійський. Тоді ж була утворена Червоноармійська селищна рада, якій підпорядковувалися селища шахти «Гігант» і Пристанційне.

Найстаріші підприємства нашого міста.

Шахта ім.РСЧА ( нині – ш.»Алмазна»). Перші кустарні шурфи на її вугільному полі закладені в 1900р. поміщиком П.А.Розгоном. Справжні промислові вугільні рудники засновані Російсько-Бельгійським акціонерним товариством  в 1912р. Це були Рудники Ерастівський і Святогорівський. В часи  радянської влади їх об’єднали в один під назвою рудник Червоноармійський. В 1925р. пущені в експлуатацію шурфи №17 і№18. З того часу шахта одержала назву – шахта №17-18 імені РСЧА – (імені Робітничо –Селянської Червоної Армії),  яка двічі вела бої за її визволення в роки громадянської вйіни і тричі – в роки Вітчизняної війни. Так вона називалась до 1997р., коли за ініціативою адміністрації шахти було змінено її славне історичне ім’я на абстрактне – шахта «Алмазна».

Залізнична станція Добропілля. В 1915р. збудована залізнична вітка від станції Гришине (нині – Красноармійськ) до станції Добропілля для забезпечення вивозу вугілля з Добропільських рудників. Свою назву станція одержала від найближчого в ті часи населеного пункту - села Добропілля.

Шахта «Добропільська». Пущена в експлуатацію в 1941р. під назвою шахта №1-2 «Гігант» імені М.Горкого. В післявоєнні роки одержала нову назву шахта №1-2 «Добропілля», а після 1970 року  просто - шахта «Добропільська».

Найстаріші заклади культури нашого міста.

Клуб ім.О.В.Печериці. Перший заклад культури на території нашого міста, відкритий в 1926р. в селищі шахти ім.РСЧА. Носить ім’я першого більшовика нашого краю, бухгалтера рудника Святогорівського в 1912 – 1919 роках, який загинув від рук білогвардійців.

Палац культури шахти «Добропільська» Будівництво завершене в 1954р. Раніше він носив тодішню назву шахти і називався Палац культури шахти №1-2 «Добропілля». Нинішня його назва з’явилась після 1970р.

Спорткомплекс ім.С.Г.Арутюнова. Збудований в 1967 - 1968 роках. Названий іменем Героя Соціалістичної праці, керуючого трестом «Добропіллявугілля» в 1964 -1970 роках С.Г.Арутюнова, який був ініціатором і активним учасником його будівництва.

Супутники міста Добропілля.

Місто Білозерське. Свою назву одержало від хутора Білозерка, біля якого в 1947р. почалось будівництво шахти №3 «Добропілля», до якої в 1959р. були приєднані ще 2 нововозбудовані  шахти – «Гнилушанська» №1 і №2. Нині – шахта «Білозерська». В 1950р. Білозерське одержало статус селища міського типу, а в 1966р. стало містом. До його складу віднесене селище Бокове.

Місто Білицьке. Свою назву одержало від хутора Білицьке, біля якого було збудоване селище шахти «Білицька». Білицьке з 1952р. – селище міського типу, з 1966р. – місто.

Селище Водянське. Свою назву одержало від р.Водяна (притока р.Бик), поблизу якої воно було збудоване. Виникло в зв’язку з будівництвом шахт «Водяна-1» і «Водяна-2». Визнане селищем міського типу в 1954р. Підпорядковане Білицькій міській раді.

Селище Новодонецьке. Виникло в зв’язку з будівництвом гідрошахт Д-1 і Д-2 ( нині - шахта «Піонер»). Спочатку називалось селище Красноармійської групи шахт). В 1960р. одержало нову офіційну назву селище міського типу Новодонецьке.