Загрузка...

Ріки Добропільщини

Просмотров: 2025 0 19.03.2010 в 02:12:49 Район

По території нашого району протікають рiчки Бик, Казенний Торець, Водяна.

     Річка Бик починається на півночі нашого району, протікає через північну частину м. Добропілля, далі західною частиною району через сел. Святогорівку, села Криворіжжя, Кам'янку і вже на території Дніпропетровської області впадає в р. Самару - притоку Дніпра.

     В давні часи р. Бик називалась Биюк Самар (Велика Самара – у перекладі з тюркського), а річка на території Олександрівського району - Кичик Самар (Мала Самара). В 17-18 ст. верхів'я Самари ще називались Великою і Малою Самарою.

     Пізніше слово Биюк слов'яни переіначили на більш відоме і зрозуміле Бик (хоч прямого зв'язку річки з цією твариною і немає). Так Биюк перетворився в Бик, який колись був великою повноводною річкою, а «завдяки» людям, став немічним Бичком...

   

  Друга наша річка Казенний Торець протікає через східну частину району. В далекому минулому вона називалася р. Тор, а назву Торець мала тільки її ліва притока - Сухий Торець. В 1676 р. на березі р. Тор виникло містечко Тор (з 1794 р. - Слов'янськ). Але одинакові назви річки і міста викликали незручності. Тому назву Тор залишили за населеним пунктом, а назву притоки Торець розповсюдили на всю річку.

     Назва Казенний Торець виникла пізніше. Спочатку вона стосувалась лише тієї частини річки, що біля Соляних озер, де були казенні солеварні. А вже пізніше назва перейшла на всю річку. Так з’явився Казенний Торець з притоками Кривий і Сухий Торець.

     Стародавня назва Тор, пов'язана з тюркським – Тор – джерело і скіфським - швидкий, із кочівниками - торками, що проживали тут і були витіснені пізніше половцями. На берегах річки Тор стояли кочів'я половецького хана Кончака, який в травні 1185 року в битві, що проходила біля Слов'яногірська, розбив князя Ігоря і взяв його в полон, як про це розповідає давня пам'ятка «Слово о полку Ігоревім».

     Річка Водяна колись була повноводною, звідси і її назва. Вона починається біля селища Водянського, протікає через с. Добропілля і впадає в р. Бик в с. Криворіжжя.

 

Автор - Володимир Подолян

Материал подготовил - Сергей БагноЗагрузка...
avatar
Наверх