Замість того, щоб вирішувати проблеми на державному рівні, шахтарів з Заходу і Сходу зіштовхують лобами - профспілки

Просмотров: 589 0 17.06.2016 в 12:26:14 Новости Украины
Замість того, щоб вирішувати проблеми на державному рівні, шахтарів з Заходу і Сходу зіштовхують лобами - профспілки

Про це заявив голова Дніпропетровської територіальної організації працівників вугільної промисловості Сергій Юнак 10 червня, після круглого столу у Львівській обласній раді, на якому обговорювали шлях вирішення проблем зі збутом вугілля.

 

Попередньо Дніпропетровська територіальна організація Профспілки працівників вугільної промисловості України та обласне об’єднання Незалежних профспілок гірників України Західного Донбасу звернулась до профспілок ДП «Львіввугілля» з пропозицією об’єднатись навколо спільної проблеми – знаходження ринків збуту вугілля газової марки. Вугілля марки Г видобувається на контрольованій території країни на відміну від антрациту, який є тільки на тимчасово неконтрольованих територіях і який поставляється дуже нестабільно. «Ми всі - шахтарі і енергетики, і всі проблеми, що склалися в галузі теплової генерації і вуглевидобутку України - наші спільні проблеми. Впевнені, що їх найкращим рішенням стане вироблення єдиної позиції, яка задовольнить всіх нас, дасть можливість ефективно працювати всім шахтам і ТЕС і не буде знову ділити нас на «схід» і «захід» і налаштовувати один проти одного. Таке рішення існує», - йдеться у зверненні.

 

Представники профспілки Західного Донбасу вважають, що проблема збуту вугілля марки Г у країні - одна з найголовніших причин занепаду енергетики сьогодні. Зменшення обсягів спалювання вугілля газових марок в країні відбувається через падіння споживання електроенергії (в 2015 р. в країні на 18% скоротилося промислове виробництво), зменшення частки вироблення теплової генерації в енергобалансі України та падіння експорту електроенергії. До загострення політичної ситуації в країні в 2014 р. експорт електроенергії забезпечував обсяг спалювання вугілля на рівні 6 млн тонн на рік. У 2013 р. під спалювання для експорту електроенергії було видобуто 7,6 млн тонн рядового вугілля, що склало близько 30% від усього видобутку вугілля в Україні. У 2015 р. обсяги експорту електроенергії обвалилися з 9,8 млрд квт/год до 3,6 млрд квт/год, що негативно відбилося на спалюванні вугілля. Це еквівалент близько 4 млн тонн вугілля. Профспілки вважають, в умовах нестабільної ситуації в енергетиці можливість експорту повинна бути завжди, тому що при падінні внутрішнього споживання тільки експорт може стабілізувати енергетичну галузь. Для цього необхідна державна підтримка енергоекспорту.

 

На думку профспілок, українську електроенергію треба зробити конкурентною на ринках Європи, тобто на урядовому рівні вирішити питання ціни електроенергії на зовнішніх ринках. Таким рішенням могла б бути можливість продавати енергію за середньою ціною виробництва. «Таке розпорядження КМУ розроблено Міненерго, погоджено НКРЕКП, АМКУ і знаходиться на узгодженні в Міністерстві фінансів та Міністерстві економіки України. В іншому випадку в червні ми очікуємо зниження обсягу експорту електроенергії на 30% порівняно з обсягом експорту в травні», - йдеться у зверненні до львівських вугільних профспілок.

Нещодавно, профспілки гірників Червонограда (Львівська обл) та місцевої збагачувальної фабрики звернулись з листом до Президента, Прем’єра та Міністра енергетики з вимогою вирішити проблеми зі збутом вугілля. Мовляв, як можна возити зі Сходу, якщо на місцевих шахтах накопичилось уже понад 100 тис. тонн вугілля і щодоби запаси на складах лише зростають. Однак, як виявилось, гірники на Сході мають аналогічні проблеми зі збутом.

«У нас лежить на складах 280 тис. тонн вугілля. У травні ми десять днів простоювали. Зараз стоїть питання про те, що знову можемо стояти і у червні. Якщо сьогодні ставити питання про те, що вирішувати проблеми Червонограда за рахунок Павлограда чи Добропілля, - це не вирішення питання. Сьогодні зіштовхують лобами працівників між собою. Цього робити не можна, бо ми маємо бути єдині в Україні, - заявив Сергій Юнак. - Є пряма залежність видобутку нашого вугілля від електроенергії. І цю проблему треба вирішувати спільно. Шахтар є шахтар - чи то у Західному Донбасі, чи у Добропіллі, чи на Західній Україні. Є держава, є бізнес, і є люди праці. Давайте усі сядемо і домовимось. Сьогодні вимагати локального вирішення проблеми, зокрема по Червонограду, нема сенсу. Це не вирішить проблеми в цілому».

Учасники круглого столу зійшлись на тому, що задля стабільної роботи енергосистеми і забезпечення збуту вугілля газових марок оптимальним вирішенням є налагодження можливостей експорту електроенергії. Якщо станції зможуть виробляти хоча б стільки електроенергії, як два роки тому, то відповідно, зросте і споживання вугілля. Утім, нині ціна української електроенергії неконкурентна, оскільки окрім вартості виробництва до неї включені також дотації. У Міненерго уже підготували зміни до розпорядження КМУ, які б змогли знизити ціну електроенергії для експорту. Однак уряд досі ці зміни не прийняв. Відтак, представники шахтарів, виробників електроенергії та місцевої влади домовились спільно звернутись до КМУ, щоб прийняти зміни, які допоможуть зробити українську електроенергію конкурентною на європейському ринку.


Источник: http://gazeta-vestnik.com.ua


Загрузка...avatar
Загрузка...
Наверх